NOT KNOWN FACTUAL STATEMENTS ABOUT BADANIE OCT

Not known Factual Statements About Badanie oct

Not known Factual Statements About Badanie oct

Blog Article

Tomografia optyczna jest niezbędnym badaniem w diagnostyce chorób siatkówki (szczególnie przy określeniu zmian w obrębie dna oka, czyli tzw. plamki). Najnowocześniejsze aparaty wykrywają zmiany już wielkości one μm.

Z tego powodu warto na OCT oczu udać się z kimś, ponieważ w niektórych przypadkach czynności takie jak prowadzenie samochodu mogą być utrudnione nawet do kilku godzin od podania kropli.

Badanie OCT plamki żółtej najczęściej wykonujemy w przypadku podejrzenia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Badanie oct pozwala również ocenić wskazania do rozpoczęciu leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej.

Badanie wykorzystywane jest głównie w diagnostyce chorób siatkówki. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to badanie nieinwazyjne i dzięki temu może zastąpić bardziej skomplikowane metody. oko

Analiza komórek zwojowych, możliwa w badaniu OCT, ułatwia zdiagnozowanie wczesnych etapów jaskry, ponieważ w przypadku tej choroby ulegają just one uszkodzeniu jako pierwsze. Porównywanie kolejnych badań umożliwia wykrycie niewielkich zmian, co pozwala na dokładną ocenę rozwoju jaskry, dlatego wskazaniem do badania są przypadki występowania tej choroby w najbliższej rodzinie, a także podejrzenie jaskry podczas rutynowej wizyty okulistycznej.

Uwaga: Dzięki swojej precyzji i możliwości powtarzania, badanie OCT jest doskonałym narzędziem do monitorowania stanu zdrowia oczu oraz efektywności leczenia.

Wymaga nowoczesnej aparatury, jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, także dla dzieci i kobiet w ciąży.

Badanie OCT jest nieinwazyjne, bezkontaktowe, nie wymaga przygotowania i może być powtarzane wielokrotnie. Kilkukrotne wykonanie OCT pozwala na śledzenie przebiegu choroby na przestrzeni czasu oraz ocenę skuteczności leczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich chorób jak jaskra, AMD lub retinopatia cukrzycowa.

Wykonanie badania OCT pozwala na diagnozę stanu siatkówki i wykrywanie schorzeń dna oka. Jest wykorzystywane zwłaszcza w razie podejrzeń wystąpienia zmian w obszarze plamki żółtej. Badanie jest zalecane u pacjentów ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD – Age-relevant Macular Degeneration), objawiającej się zaburzeniem ostrości widzenia w środkowej części jego pola, a także przy makulopatii cukrzycowej (DME – Diabetic Macular Edema), czyli tzw.

Badanie OCT plamki żółtej jest więc istotnym elementem złożonej diagnostyki oczu. Kierowani są na nie często pacjenci z podejrzeniem AMD – zwyrodnienia plamki żółtej oka, z reguły wynikającego z podeszłMoi wieku.

Bardzo często po zaaplikowaniu kropli pojawiają się problemy ze wzrokiem, np. spore trudności z czytaniem i ostrością widzenia. Dlatego też koniecznie zadbaj o to, żeby nie przyjeżdżać własnym samochodem na badanie. Tym bardziej że negatywne skutki związane z kroplami mogą ustąpić dopiero po około 4 godzinach. Co sprawia, że w drodze powrotnej mógłbyś stanowić zagrożenia dla siebie i innych osób, które biorą udział w ruchu drogowym.

Nazywana również tomografią oka, a ujmując bardziej precyzyjnie -  tomografią dna oka, jest badaniem niezbędnym w diagnostyce chorób siatkówki, zwłaszcza części dna oka i jego tak zwanej plamki. 

Dziura w plamce: Dziura w plamce pojawia się, gdy siatkówka rozdziela się, tworząc dziurę w plamce. Może to wpłynąć na wzrok, ale można ją naprawić Badanie oct chirurgicznie.

Następnie prosi się pacjenta o zajęcie pozycji siedzącej bezpośrednio przed aparatem i umieszczenie brody na specjalnej podpórce. Samo badanie nie trwa długo. Zazwyczaj jest to około kilkunastu minut. Co więcej – można je powtarzać wiele razy, ponieważ jest całkowicie bezpieczne. Można na nie kierować osoby w każdym wieku.

Report this page